Villamos biztonsági felülvizsgálat
Minden háztartásban, de a munkahelyeken is nap, mint nap használunk elektromos berendezéseket, melyeket az elektromos hálózatra csatalakoztatva tudunk üzemeltetni. Ezért is van nagy jelentősége annak, hogy megbizonyosodjuk róla, hogy ezek a villamos hálózatok teljes biztonsággal üzemelnek-e. Egyes felülvizsgálatok kötelező jelleggel is elő vannak írva, lásd például a 2020. július 31-én módosított 40/2017. (XII. 4.) NGM rendeletet, mely a villamos berendezések villamos biztonsági felülvizsgálatát szabályozza.
Mit is takar pontosan a villamos biztonsági vizsgálat?
A villamos biztonsági felülvizsgálat magában foglalja a jogszabályi módosítás előtti két külön vizsgálatot, vagyis a villamos berendezések áramütés elleni védelmének, ill. azok állapotának felülvizsgálatát, valamint a villamos berendezések tűzvédelmi jellegű felülvizsgálatát. A villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzését az arra hivatott, jogosultsággal rendelkező elektromos szakember a villamos biztonsági felülvizsgálati jegyzőkönyvben dokumentálja, melyet aláírásával hitelesít.
A Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat, azaz a VMBSZ az említett rendelet 1. sz. mellékletében található. A Nemzeti Jogszabálytárban pedig a hatályos rendeletekről lehet tájékozódni, lásd a TvNI 12.3:2020.01.22, mely a felülvizsgálatról és a tűzvédelmi irányelvről szól. Az említett vizsgálatok elvégzésével tudunk megbizonyosodni többek között arról is, hogy nem áll-e fenn az áramütés veszélye, egy esetleges elektromos tűz kialakulása sem fenyeget-e. Mindenek előtt való, hogy az emberi életet ne tegyük ki semmilyen veszélynek, de természetesen meg kell előzni az esetleges vagyoni károk kialakulásának lehetőségét is.
Villámvédelmi felülvizsgálat
Mint az előző fejezetben taglalt villamos berendezések villamos biztonsági felülvizsgálata, a villámvédelmi felülvizsgálat is első sorban az emberi élet védelmét hivatott szolgálni, de természetesen éppoly fontossággal bír az is, hogy otthonunk épségét se veszélyeztethesse egy esetleges villámcsapás.
A szakszerűen kialakított villámvédelemre nem csak az otthonunk falain kívül van szükség, hanem az otthonunk belsejében is.
Mit ellenőriz a villámvédelmi felülvizsgáló?
A villámvédelmi felülvizsgálat magában foglalja az építményen elhelyezett villámhárító berendezés ellenőrzését, hogy az képes-e felfogni a villámcsapásokat. Ezen kívül a villámvédelmi felülvizsgálatot végező szakember azt is vizsgálja, keletkezett-e a villámvédelmi rendszerben bármilyen károsodás, illetve, hogy annak mértéke befolyásolja-e a villámvédelmi rendszer optimális működését. Egy esetleges villámcsapás bekövetkezte után is a villámvédelmi felülvizsgáló végzi el a szükséges vizsgálatot.
Különös figyelmet igényelnek a nem norma szerinti villámvédelemmel ellátott, a régebbi időkben épület épületek, mivel azok építési idejében az MSZ 274 volt érvényben. Ezzel szemben a közelmúltban létesített építmények esetében a norma szerinti villámvédelem kialakítása az MSZ EN 62305 került megvalósításra.
Az OTSZ, azaz Országos Tűzvédelmi Szabályzat az 54/2014. (XII. 5.) BM rendeletben foglaltak szerint a 132. Villámvédelem felülvizsgálat a 279. paragrafus szerint a nem norma szerinti villámvédelemi osztályba sorolt építmények és szabad terek villámvédelmi felülvizsgálatának módját írja elő.
Arról, hogy milyen gyakorisággal kell elvégezni a nem norma szerinti villámvédelmet, a 280. paragrafus rendelkezik, míg a norma szerinti villámvédelmi felülvizsgálat sűrűségét a 281. paragrafus írja elő.
Mindkét esetben jegyzőkönyv tanúskodik az elvégzett villámvédelmi felülvizsgálatról, melyet az arra illetékes szakember aláírásával hitelesít, az abban foglaltakért teljes felelősséggel felel.
Erősáramú berendezések felülvizsgálata
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) az erősáramú berendezések felülvizsgálatáról az 54/2014. (XII. 5.) BM rendeletben ad iránymutatást. Az erősáramú berendezések felülvizsgálatáról készült jegyzőkönyvet egy esetleges ellenőrzés során kérheti a katasztrófa védelem.
Az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1400054.BM 130. pontjában a kisfeszültségű erősáramú készülékek időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatát írja elő.
A fent említett rendelet 276. paragrafusa pontokba szedve rendelkezik arról, hogy ez a felülvizsgálat kikre vonatkozik:
„(1) Az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat a lakóépületek – kivéve a fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni áramköröket –, közösségi, ipari, mezőgazdasági és raktárlétesítmények, továbbá lakókocsik, kiállítások, vásárok és más ideiglenes, vagy áthelyezhető építmények, valamint a kikötők következő villamos berendezéseire terjed ki:
a) váltakozó áram esetén 1000 V-ot, egyenáram esetén 1500 V-ot meg nem haladó névleges feszültségű áramkörök,
b) a készülékek belső áramkörét kivéve, minden olyan áramkör, amely legfeljebb 1000 V feszültségű villamos berendezésből származó, de 1000 V-nál nagyobb feszültségen működik, különösen kisülőlámpa-világítás, elektrosztatikus szűrőberendezés áramköre, távközlés, jelzőrendszer, vezérlés rögzített energiaátviteli, erősáramú táphálózata és
c) szabadtéren elhelyezett minden fogyasztói berendezés.
(2) Az alcím előírásai nem vonatkoznak
a) az új berendezések üzembe helyezése előtt vagy üzembe helyezése során szükséges vizsgálatra,
b) az áramszolgáltatói elosztóhálózatokra, a vasutak munkavezetékeire, a járművek villamos berendezéseire és a bányák mélyszinti, föld alatti erősáramú berendezéseire, továbbá az olyan hordozható berendezésekre, amelyekben az áramforrás a berendezés részét képezi.
(3) Nem vonatkozik ezen alcím azokra a gyógyászati berendezésekre, amelyek villamos áramnak a gyógyászati kezeléshez történő felhasználására szolgálnak, továbbá a villamos vontatás készülékeire, beleértve a vasúti járművek villamos szerkezeteit és a jelzőkészülékeket, az autók villamos szerkezeteire, beleértve a villamos autókat, a hajófedélzeti, mobil és rögzített partközeli létesítmények villamos berendezéseire, a repülőgépek villamos berendezéseire, azokra a közvilágítási villamos berendezésekre, amelyek a közcélú hálózat részei.”
A 277. paragrafus pedig a felülvizsgálat elvégzésének gyakoriságát írja elő:
„a) * 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként
Felülvizsgálat dokumentálása:
Üzemeltető a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja.
(2) A tűzvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
(3) A telep- vagy működési engedélyhez, bejelentéshez kötött átalakítás vagy rendeltetésváltás során a helyiségben, épületben elhelyezett villamos berendezéseken a berendezés üzemeltetője a tűzvédelmi felülvizsgálatot elvégezteti, ha az új rendeltetéshez a jogszabály gyakoribb felülvizsgálatot határoz meg.
(4) A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata, a berendezés minősítése a létesítéskor érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.
(5) A felülvizsgálat része a villamos berendezés környezetének értékelése és a hely robbanásveszélyes zónabesorolásának tisztázása.
(6) A felülvizsgálat kiterjed azokra a hordozható berendezésekre is, amelyeket az üzemeltető nyilatkozata szerint a technológiából adódóan rendszeresen használnak.”